Skip to:

Members of SEIU Florida Announce Endorsements for August Primary

FOR IMMEDIATE RELEASE
Aug. 8, 2016

Media contact: Elizabeth Fernandez, elizabeth.fernandez@seiufl.org, 954-652-9897

Miami, FL — Today, the members of SEIU Florida have rolled out a slate of endorsements across the state in anticipation of the August primary election. SEIU Florida members are supporting a broad range of candidates who are dedicating to lifting up the communities where our members live and work.

“SEIU members across Florida are going to vigorously campaign for candidates who will fight for economic, racial, immigrant and environmental justice across Florida,” said SEIU Florida President Monica Russo. “The members of SEIU are standing up for the candidates who will fight for us.”

Our members living in diverse communities are standing up for the issues affecting our neighborhoods, working families and children. The candidates SEIU Florida members have endorsed have proven themselves by their dedication to $15 an hour and union rights, affordable child care for all Americans, addressing the lasting impact of racism toward Black America, common sense immigration reform, empowering Latino communities for equal opportunities, action on climate change and quality long-term care for seniors and people with disabilities. All of these candidates have shown their commitment as champions on the issues affecting our working families.

The members of SEIU Florida have made the following endorsements for the 2016 August Primary:

Amendment 4
Vote Yes

US Senate
Patrick Murphy 

US Congress
Susannah Randolph
Florida's 9th Congressional District

Val Demings
Florida's 10th Congressional District

Jonathan Chane
Florida’s 18th Congressional District

Debbie Wasserman Schultz
Florida's 23rd Congressional District

Frederica Wilson
Florida's 24th Congressional District

Annette Taddeo
Florida's 26th Congressional District

Florida Senate
Vic Torres
Florida Senate District 15

Ed Narain
Florida Senate District 19

Bobby Powell
Florida Senate District 30

Jeff Clemens
Florida Senate District 31

Gary Farmer
Florida Senate District 34

Rene Garcia
Florida Senate District 36

Jason Pizzo
Florida Senate District 38

Dwight Bullard
Florida Senate District 40

Florida House
Loranne Ausley
Florida House District 9

Leslie Jean–Bart
Florida House District 14

John Cortes
Florida House District 43

Kamia Brown
Florida House District 45

Sheena Meade
Florida House District 46

Henry Lim
Florida House District 47

Alex Barrio (Co-endorsed)
Amy Mercado (Co-endorsed)
Florida House District 48

Carlos Guillermo Smith
Florida House District 49

Rena Upshaw-Frazier
Florida House District 59

Sean Shaw
Florida House District 61

Edward James III
Florida House District 72

Virginia Savietto
Florida House District 87

Al Jacquet
Florida House District 88

Lori Berman
Florida House District 90

Whitney Rawls
Florida House District 92

Ken Keechl
Florida House District 93

Patrick Jabouin
Florida House District 95

Ivette Gonzalez Petkovich
Florida House District 103

Barbara Watson
Florida House District 107

Francesca Menes
Florida House District 108

Nick Duran
Florida House District 112

David Richardson
Florida House District 113

Daisy Baez
Florida House District 114

Broward County
Teresa Williams
State Attorney, 17th Judicial Circuit

Nan Rich
County Commissioner District 1

Michael Udine
County Commissioner District 3

Steve Geller
County Commissioner District 5

Dale Holness
County Commissioner District 9

Scott Israel
Broward Sheriff

Mitch Ceasar
County Clerk

Marty Kiar
Property Appraiser

Hazelle Rogers
Lauderdale Lakes Mayor

Sandra Davey
Lauderdale Lakes City Commission

Hillsborough County
Pat Frank
Clerk of Court

Lake County
Sandy Gamble
School Board District 4

Miami-Dade
Barbara Jordan
County Commissioner District 1

Audrey Edmonson
County Commissioner District 3

Bruno Barreiro
County Commissioner District 5

Xavier Suarez
County Commissioner District 7

Dennis Moss
County Commissioner District 9

Joe Martinez
County Commissioner District 11

Esteban Bovo
County Commissioner District 13

Jason E. Bloch
Circuit Court 9

Mark Blumstein
Circuit Court 34

Robert Joshua Luck
Circuit Court 66

George “Jorge” A. Sarduy
Circuit Court 74

Carol “Jodie” Breece (Co-endorsed)
Oscar Rodriguez-Fonts (Co-endorsed)
Circuit Court 52

Harvey Ruvin
County Clerk

Fred Seraphin
County Court 5

Ed Newman
County Court 7

Linda Luce
County Court 15

Wendell Graham
County Court 35

Osceola County
Michael Harford
County Commissioner District 1

Palm Beach
David Kerner
County Commission District 3

Susan Bucher
Supervisor of Elections

Pinellas County
Carol J. Cook
School Board District 5